کاهش 25 درصدی واردات ایران از چین

هرچند تراز تجاری ایران با چین در پنج ماهه نخست سال جاری میلادی منفی 750 میلیون دلار بوده، اما آمار‌ها گمرگ نشان می دهد واردات محصولات چینی به ایران نسبت به سال گذشته 25 درصد کاهش یافته است. برجام فرصت تازه ای در اختیار ایران قرار داده است تا شرکای تجاری خود را تغییر داده و متنوع تر کند. چین در سال‌های اخیر جزو اصلی ترین شرکای تجاری ایران بوده است و هر چند همچنان در بسیاری از زمینه‌ها چشم بادامی‌ها شریک اصلی ایران هستند، اما روند‌های موجود از تمایل ایران به کاهش واردات اجناس چینی حکایت دارد. آغاز روابط تجاری عمده میان ایران و چین در دوران معاصر به سال 1971 میلادی باز می گردد. از این تاریخ عمده واردات چین از ایران در حوزه نفت و انرژی صورت گرفته است و تا به امروز نیز این نوع از مراودات تجاری میان ایران و چین ادامه دارد. بعد از انقلاب اسلامی، حجم تجارت سالانه این دو کشور از 20 میلیون دلار آغاز شده و به عددی نزدیک به 40 میلیارد دلار در سال 94 رسیده است. این در حالی است که بهمن سال گذشته، رئیس جمهور ایران وعده داد طی 10 سال آینده حجم مبادلات تجاری ایران و چین به 600 میلیارد دلار در سال بالغ خواهد شد. در همین ارتباط، منابع خبری بهمن سال گذشته از قول نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین خبر دادند که هدفگذاری رسیدن به سالانه 600 میلیارد دلار تبادلات تجاری، چیزی دور از ذهن نیست. مجیدرضا حریری در توضیح این مطلب گفته بود: «اکنون تبادلات تجاری ایران و چین 40 میلیارد دلار است که قرار است 25 تا 30 درصد افزایش یابد، و بنا بر این برنامه‌ریزی، روابط ایران و چین باید ظرف ده سال آینده به 600 میلیارد دلار برسد که این رقم معادل تبادلات تجاری حداقل 60 میلیارد دلاری در هر سال است.»

تراز تجاری ایران و چین
مراودات تجاری ایران و چین همواره با تراز تجاری منفی ایران همراه بوده است. اما در این معادله اگر صادرات نفت و انرژی ایران به چین لحاظ شود، تراز تجاری ایران در تمامی سال ها مثبت رقم می خورد. در سال 90 واردات ایران از چین معادل 44/7 میلیارد دلار و صادرات ایران به این کشور معادل ۵۵/۵ میلیارد دلار بوده است. این رقم در سال 91 معادل 51/5 میلیارد دلار بوده است در حالی که ایران در این سال، معادل 18/8 میلیارد دلار از چین واردات داشته است. صادرات ایران در سال 92 به چین معادل 45/7 میلیارد دلار بوده و در این مدت از چین معادل 87/9 میلیارد دلار واردات داشته است. صادرات چین به ایران در سال 93 معادل 72/12 میلیارد دلار و واردات این کشور از ایران در این سال معادل 38/9 میلیارد دلار بوده است. در سال 94 چینی ها نزدیک به 9 میلیارد دلار صادرات به ایران داشته و نزدیک به 7 میلیارد دلار از ایران واردات داشته‌اند. اما اگر واردات چین از ایران در حوزه نفت و انرژی را لحاظ کنیم، آنگاه مشخص می شود که تراز تجاری ایران و چین دستکم منفی نبوده است.

کاهش مبادلات تجاری
تراز تجاری ایران با چین در پنج ماهه نخست سال جاری میلادی منفی 750 میلیون دلار بوده و در این دوره صادرات چین به ایران حدود شش میلیارد دلار گزارش شده است. به گزارش تسنیم، گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در 5 ماه نخست سال جاری میلادی با کاهش 25 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. بر اساس این گزارش صادرات چین به ایران در ژانویه تا می 2016 با افت 23 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 95/5 میلیارد دلار رسیده است. واردات چین از ایران نیز افت زیادی داشته است و با افت 28 درصدی در ژانویه تا می امسال به 2/5 میلیارد دلار رسیده است. مبادلات تجاری ایران و چین در سال 2015 با افت بیش از 34 درصدی مواجه شد و به حدود 34 میلیارد دلار رسید. مبادلات تجاری ایران و چین در سال 2014 با رشد 31 درصدی مواجه شده و به رکورد 51 میلیارد دلار رسیده بود.

 


اشتراک گذاری در:
پنج شنبه 10/4/1395 12:12 در ایران و چین
بازگشت به واردات از چین
مهرداد بورچی (207)
ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است